Gps İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Aşağa gitmek

Gps İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Mesaj  Admin Bir Salı Kas. 24, 2009 3:26 am

Soru 1: El GPSi ile en fazla ne kadar hassasiyet elde edebilirim?

Cevap 1: El tipi GPS'ler, mutlak pozisyonlama diye adlandırılan tekniği kullanır. Bu teknik sivil kullanım için GPS uydularından yayınlanan C/A (Coarse/Acqusition-Kaba Erişim) kodlarını işleyerek sonuca gider. C/A kodunun dalga boyu 300 metredir. GPS alıcıları kalitesine göre bu kodun dalga boyunu 1/10 ile 1/100 hassasiyette çözümleyebilirler. Sonuç olarak herhangi bir kasti yanıltma (S.A. Selective Availability) olmadığı durumda hassasiyet GPS alıcısının kalitesine bağlı olarak 3-30 metre arasındadır.

Soru 2: Harita üzerinden okuduğum koordinat ile GPS değeri arasında 200 metre civarında fark var. Bu sorun neden kaynaklanabilir?

Cevap 2: GPS alıcıları temel hesap yüzeyi olarak WGS84 (Dünya Jeodezik Sistemi 1984) datumu denilen kuramsal dünya şeklini kullanır. Dünyanın gerçek şeklinin matematiksel olarak ifadesi çok zor olduğundan ülkeden ülkeye değişiklik gösteren matematiksel ifadeler (yani hesap yüzeyleri) harita çiziminde temel teşkil ederler. Böylelikle aynı nokta farklı hesap yüzeyleri esas alındığında farklı koordinatlarla ifade edilir. Örneğin Türkiye Ulusal Datumu ED50 dir ve GPS datumu (WGS84) ile ifade edilmiş bir noktayı yaklaşık 200 metre farklı konumlandırır. Harita okumalarında bu husus mutlaka dikkate alınmalı ve GPS kullanımında bu ayarların tamam olduğundan emin olunmalıdır.

Soru 3: GPS alıcımdan en fazla 10 metre hassasiyet elde edebiliyorum. Daha iyi sonuç için ne yapmalıyım?

Cevap 3: Hassasiyet artırımı için iki yol vardır;
Birinci ve en basit yol lokal datum parametreleri hesaplanıp GPS alıcısına yüklenmesidir ve böylelikle GPS alıcısından en yüksek seviyede sonuç alınabilir. İkinci yol ise diferansiyel GPS (DGPS) uygulamasıdır. Maalesef Türkiye genelinde böyle bir yayın olmadığından uygulanabilirliği hiç yoktur. Fakat deneme mahiyetinde yapılan uygulamalarda, referans istasyonuna olan uzaklığa bağlı olarak 1 ile 5 metre arasında hassasiyet elde edilmiştir.

Soru 4: GPS alıcısının hafızasında kayıtlı noktalar arasında açı mesafe bilgilerini nasıl elde edebilirim?

Cevap 4: Açı ve mesafe bilgileri eldeki koordinat verilerinden hesaplattırılıp elde edilebilir. Açı ve mesafenin en kolay elde edilme yolu GPS alıcısında Rota oluşturup rota bacakları arasındaki bilgileri kontrol etmektir.

Soru 5: GPS nasıl çalışıyor?

Cevap 5: Global Positioning System (GPS) ABD Savunma Dairesinin geliştirdiği altı ayrı yörüngede dolaşan 24 uydu ve bunların kontrolünü yürüten yeryüzü istasyonlarından oluşan bir sistemdir. 24 uydu çok hassas zaman sinyalleri göndermektedir. Bu uydulardan dördünü gören bir GPS alıcısı enlem, boylam ve yükselti olarak konumunu denizde, karada, havada, hatta uzayda belirleyebilir. Bu gün GPS ABD Savunma Dairesi ve Ulaştırma Dairesi tarafından ortak olarak yönetilmektedir. Sorumluluğun bir sivil kuruluşla paylaşılması GPS'in sivil kullanımlarının son yıllarda kazandığı ivmeyi göstermektedir.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 26
Kayıt tarihi : 24/11/09

Kullanıcı profilini gör http://muchyt.bossforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz