ED-50 İle Gps Agi 1999 (TUTGA-99) Arasında Datum Dönüşümü

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

ED-50 İle Gps Agi 1999 (TUTGA-99) Arasında Datum Dönüşümü

Mesaj  Admin Bir Salı Kas. 24, 2009 4:27 pm

AVRUPA DATUMU 1950 (ED-50) İLE TÜRKİYE ULUSAL TEMEL GPS AGI 1999
(TUTGA-99) ARASINDA DATUM DÖNÜŞÜMÜ

(DATUM TRANSFORMATION BETWEEN THE EUROPEAN DATUM 1950 (ED-50)
AND TURKISH NATIONAL FUNDAMENTAL GPS NETWORK 1999 (TFGN-99))
Orhan FIRAT
Onur LENK

ÖZET

Türkiye’de temel jeodezik ağlarla ilgili çalışmalar 1932 yılında başlamış olup, I nci Derece Yatay Kontrol ağının kurulması 1950’li yılların başında tamamlanmış ve 1954 yılında dengelenmiştir. Böylece Türkiye Ulusal Datumu-1954 (TUD-54) tanımlanmış ve daha sonra bu datum ED-50’ye dönüştürülmüştür. Türkiye’deki bölgesel bozulmaların bir sonucu olarak ED-50 pratik ihtiyaçları karşılayamaz duruma gelmiştir. Yeni bir jeodezik ağa gereksinim duyulmuş ve bu ağın GPS teknolojisine dayalı olması öngörülmüştür. Bu nedenle yeni temel jeodezik ağ 1997- 1999 yılları arasında yapılan ölçme ve değerlendirme çalışmaları sonucunda kurulmuş ve TUTGA-99 olarak adlandırılmıştır.

Türkiye’de pratikte iki faklı datum kullanılmakta olup bu datumlar arasındaki dönüşümün belirlenmesi kaçınılmaz olmuştur (ED-50 - TUTGA-99). Bu datumlar arasındaki dönüşüm iki farklı yöntemle ve her iki datumda koordinatı bilinen 220 nokta kullanılarak belirlenmiştir. Birinci yöntemde dönüşüm yedi parametreli benzerlik dönüşümü ile belirlenmiştir. Bu dönüşümün doğruluğu ülke genelinde enlem ve boylam için 75-100 cm. iken depremlerden etkilenen bölgelerde boylamdaki doğruluk 4-5 m.’ye ulaşmaktadır.

İkinci yöntemde ise dönüşüm; datumlar arasındaki enlem ve boylam farklılıklarının 3’ x 3’ lık grid köşelerinde ayrı ayrı belirlenmesi ve daha sonra dönüştürülmek istenen herhangi bir noktada bu farkların hesaplanması biçiminde yapılmıştır. Bu dönüşümün doğruluğu ülke genelinde enlem ve boylam için 15-30 cm. iken depremlerden etkilenen bölgelerde yine boylamdaki doğruluk 1.5- 2.0 m.’ye ulaşmaktadır.
alıntı devamı için --->http://www.haritaforum.com/dosyalar/itrf-ed50.rar

Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://muchyt.bossforum.org

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics