Fotogrametrinin Kullanım Alanları

Aşağa gitmek

Fotogrametrinin Kullanım Alanları

Mesaj  Admin Bir Salı Kas. 24, 2009 11:54 am

Fotogrametri, resim çekme noktasının konumuna göre:
1. Hava Fotogrametrisi
2. Yersel Fotogrametri olmak üzere ikiye ayrılır.

Uygulama alanına göre bir sınıflandırma yapılacak olursa :
1. Fotogrametrinin topoğrafik kısmı,
2. Fotogrametrinin topoğrafik olmayan kısmı,olarak iki şekilde incelenir.
Topoğrafik olmayan fotogrametri ise kendi içinde
1. Yersel fotogrametri
2. Yakın resim fotogrametrisi
a. Mimarlık fotgrametrisi
b. Blastereometre fotogrametrisi
c. Endüstri fotogrametrisi
3. Farklı ortamlar fotogrametrisi
4. Röntgen fotogrametrisi
başlıkları altında sınıflandırılır.
Fotogrametrinin en önemli uygulama alanı topoğrafyadır. Fotogrametrinin burada sağladığı gelişme; ölçme ve değerlendirmelerin hızlanması, fotogrametrik olarak çizilmiş tesfiye eğrilerinin, bilhassa nokta nokta çalışan yöntemlerin genellikle daha az verimli oldukları,kırıklı ve oldukça eğimli arazilerde hassasiyet ve şekle uygunluklarının sağlanmasıdır. Yeryüzünün en zor arazi biçimlerinin oldukça iyi bir doğrulukla tesfiye eğrileriyle yansıtılması topoğrafya ve aynı şekilde kartoğrafya alanında alanında önemli bir ilerleme ifade eder.
En önemli uygulama sahası lokal hava fotoğrafı sayesinde mümkün olmuştur. Coğrafik, jeolojik ve tarih öncesi devir araştırmaları gibi birçok araştırmada tabiatı aynen yansıtma ve bölge hakkında genel fikir verme olanağından yararlanılır. Ülkenin büyük hacimli incelemeleri ve ilk ölçmeleri, bilhassa zemin ve bitki örtüsü bakımından incelemelerinde hava fotoğrafı yorumlamasının önemi büyüktür. Topoğrafik haritaların sürekli yenilemesi ve tamamlanması bugün hava fotoğraflarına dayanır.
Hava fotoğraflarından elde edilen hava fotoğrafı planları; çevre incelemesi, yerleşme bölgeleri, şehir büyümeleri, toprak zenginliklerinin tahmini vb. konularda vazgeçilmez bir kaynaktır.
Fotogrametrinin hala değişik bir şekilde yargılanan diğer bir uygulama sahası kadastro ölçmeleridir. Fotogrametrinin bir diğer uygulama sahası mühendislik çalışmalarıdır. Hava fotoğrafı ve hava fotoğrafı planları; su ve yol yapılarının , yolların toprakla dolması ve yön değiştirmelerinin incelenmesinde önemli bir dökümandır.
Fotogrametrinin başarıyla kullanıldığı özel alanlardan bazıları olarak; orman düzenleme işleri, röntgenoloji ve zoolojik amaçlar için hayvanların vücutlarının ölçülmesi, kriminal amaçlar için olay yerinin tespit edilmesi sayılabilir. Bu alanda topoğrafik haritalamalar, keşif seyahatlerinde keşfedilmemiş alanların ölçülmesinde, coğrafik, jeolojik ve botanik amaçlar için , kesin bilimsel araştırmalarda, ek olarak ta buzulların yer aldığı alanlarda incelemeler için ölçme işlerinde , akıntıların keşfedilmesinde, deformasyon ölçmelerinde ve fotogrametrinin geniş alanlarda olduğu gibi çok çeşitli şekilde kullanılırlar.
Son olarak fotogrametrinin gelecekteki uygulama alanı olan geniş arazi ölçmeleri sayılabilir. Geniş arazi ölçmeleri fotogrametri sayesinde birçok açıdan yeni bir temele oturtulmuş, jeodezik ve topoğrafik bakımdan şimdiye kadar yalnız sınırlı bir çerçevede çözülebilen problemlerin çözümü imkan dahiline girmiştir. Yoğun ülke ölçmelerinde sabit noktaya sahip olmayan alanların sınrlı bir hassasiyetle, çok çabuk ölçülmesine olanak sağlayan hava triangülasyonu sayesinde elde edilen olanaklar önemlidir.
Günümüzde fotogrametri tüm mimari çalışmalarda geniş çapta kullanılmaktadır. Mimarlık fotogrametrisinin çalışma alanı içine sadece binaların çizimi girmemektedir. Binaların hasardan sonra yeniden yapılması, deformasyonların ve restorasyon çalışmalarındaki ölçmelerin elde edilmesi de mimarlık fotogrametrisi içine girmektedir. Aynı zamanda yakın resim fotogrametrisinin ilk uygulamaları arasında mimarlık mimarlık fotogrametrisi önemli bir yer tutmaktadır.

Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 26
Kayıt tarihi : 24/11/09

Kullanıcı profilini gör http://muchyt.bossforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz